98.6k views
2 votes
Dominic is buying candy by the pound for a party.For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12. What is the cost per pound of candy ?

User ASD
by
5.6k points

2 Answers

4 votes

it is $0.83 per pound. hope that helps, good luck .

MB5

User Farasath
by
5.0k points
6 votes

12cost ÷10pounds=$ 1.2 per pound To check 10×1.2=12

User Fishingfon
by
4.9k points