98.6k views
2 votes
Dominic is buying candy by the pound for a party.For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12. What is the cost per pound of candy ?

User ASD
by
8.7k points

2 Answers

4 votes

it is $0.83 per pound. hope that helps, good luck .

MB5

User Farasath
by
8.2k points
6 votes

12cost ÷10pounds=$ 1.2 per pound To check 10×1.2=12

User Fishingfon
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories