Answer: Option C, s = 200 cm/s
Step-by-step explanation:
The average velocity can be obtained by the slope of the linear function that we have in the graph, this is:
s = (y2 - y1)/(x2 - x1)
where y2 = f(x2) and y1 = f(x1)
for this we need two pairs of data, let's use the first two:
y1 = 20cm, x1 = 0.1 sec
y2 = 40cm, x2 = 0.2 sec.
then the slope is:
s = (40cm - 20cm)/(0.2s - 0.1s) = 20cm/0.1s = 200cm/s
then the correct option is C