116k views
0 votes
Which is the best buy?

A) a 250g block of chocolate at $4.50
B) a 200g block of chocolate at $6.00

2 Answers

4 votes

well just by looking at it, it has to be A

this is why:

we can reason this just by lookinng at it or mathematically

just by looking:

you are buying more chocolate for less money and that is the best buy.

math:

option A) 250 / 4.5 = 55.56 grams of chocolate per dollar

option B) 200 / 6 = 33.33 grams of cholocate per dollar

again for option A you are buying more cholocate.

i hope this helped and have a nice day!

User Yash Tewari
by
7.1k points
2 votes

I would show you how to do the math to figure how much you are paying per pound for the chocolate BUT we don't need it.

We are getting MORE for LESS.

Do you want the block of MORE chocolate for LESS $4.50

Or the block of LESS chocolate for MORE money $6.00?

We want more chocolate for less money! so A.

User Pankaj Pareek
by
7.6k points