Answer:
Speed of the train, v = 166.66 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
Distance traveled by the train in one hour, d = 600 km = 600000 m
Time, t = 1 hour = 3600 seconds
We need to find the velocity of the train. Total distance covered in total time is called the velocity of an object. It is given by :

v = 166.66 m/s
So, the velocity of the train is 166.66 m/s. Hence, this is the required solution.