139k views
4 votes
What is the mass, in grams, of 1.20×1021 molecules of aspirin, c9h8o4?

User Cemsazara
by
7.0k points

2 Answers

6 votes

The mass in grams of 1.20 x10^21 molecules of asprin is 0.359 grams

calculation

find the number of moles of aspirin by use of Avogadro's law that is 1 mole =6.02 x10^23 molecules

what of 1 .20 x10^21 molecules

= (1 mole x 1.20 x10 ^21 molecules)/6.02 x10^23 molecules)= 1.993 x10^-3 moles

mass of aspirin= moles x molar mass

molar mass of aspirin = (12 x9)+(1 x8) +(16x4)=180 g/mol

mass= 1.993 x10^-3 moles x180 g/mol = 0.359 grams

User Reddog
by
6.6k points
0 votes

Answer: The mass of given number of molecules of aspirin is 0.359 grams.

Step-by-step explanation:

We are given:

Number of molecules of aspirin =
1.20* 10^(21)

We know that:

Molar mass of aspirin
(C_9H_8O_4) = 180.16 g/mol

According to mole concept:


6.022* 10^(23) number of molecules are contained in 1 mole of a compound

Also,
6.022* 10^(23) number of molecules of aspirin has a mass of 180.16 grams

So,
1.20* 10^(21) number of molecules will have a mass of
(180.16)/(6.022* 10^(23))* 1.20* 10^(21)=0.359g

Hence, the mass of given number of molecules of aspirin is 0.359 grams.

User Quinton Bernhardt
by
7.3k points