102k views
5 votes
Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54.wich jar has the best unit rate?

User Seb Kade
by
5.4k points

1 Answer

6 votes

Alright, lets get started.

Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54.

When 8 ounce jar of salsa = 2.79 $

1 ounce of salsa will be =
(2.79)/(8)

So, 1 ounce of salsa will be = 0.34875 $

Secondly, when 15 ounce jar of salsa = 5.54 $

So, 1 ounce of salsa will be =
(5.54)/(15)

1 ounce of salsa = 0.3693 $ which is more than the previous result.

So, 0.34875 $ will be the best unit rate for salsa.

8-ounce jar of salsa for $2.79 will be the answer for best unit rate. : Answer

Hope it will help :)



User Rhitz
by
6.2k points