67.4k views
3 votes
An elevator (mass 4100 kg) is to be designed so that the maximum acceleration is 0.0400g. what is the maximum force the motor should exert on the supporting cable? incorrect: your answer is incorrect. n what is the minimum force the motor should exert on the supporting cable?

User Pvd
by
6.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The maximum force on the supporting cable is 80688 N.

The minimum force on the supporting cable is -164 N.

Step-by-step explanation:

For maximum force movement of elevator is in upward direction. Thus, equation of motion is given by,

ma = T - mg

where m is the mass of elevator

a is acceleration of elevator

g is acceleration due to gravity

T is the maximum tension in the supporting cable

T = ma + mg

T = m (a + g)

T = 4100 ( 0.04g + 9.8)

T = 80688 N

This is the maximum force on the supporting cable.

For minimum force movement of elevator is in downward direction. Thus, equation of motion is given by,

ma = T - mg

where m is the mass of elevator

a= -0.04g is acceleration of elevator because elevator is moving downward

g is acceleration due to gravity

T is the minimum tension in the supporting cable

T = ma + mg

T = m (a + g)

T = 4100 ( 9.8 - 0.04g)

T = -164 N

This is the minimum force on the supporting cable.


User Greg Jennings
by
7.4k points