a) x =

at t = 5s

b) v =

=

at t = 5 s
v =

c) a =

= 28 - 12t
at t = 5 s
a = 28 -12*5= 28-60= -32 m/

d) At maximum positive coordinate velocity = 0
So,


At t = 4.66 s

e) At t = 4.66 s
f) At maximum positive velocity a = 0


At t = 2.33 s
V =

g) t = 2.33 s
h) When particle is not moving v = 0
So


At t = 4.66 s
a =

i) At t = 0s, X =0m
t = 5s, X = 100m
So, Displacement = 100m
Velocity =
