101k views
4 votes
During his trip sara knits a bright orange scarf at the rate of 469mm every hour.if her trip lasts 8 days and if sara sleeps only 5 hours a day how much of the scarf will she have knitted by the end of trip

User Silencer
by
6.2k points

1 Answer

2 votes

24 hours in a day.

24 * 8 = 192

sleeps 5 hours a day

5 * 8 = 40

192 - 40 = 152

469mm per hour

152 hours

152 * 469 = 71288

She will knit 71,288mm by the end of the trip.

Is she God?

User Michael Ortiz
by
7.0k points