31.9k views
3 votes
Question 13 Unsaved A model is made of a car. The car is 3 meters long and the model is 3 centimeters long. What is the ratio of the length of the car to the length of the model?

Question 13 options:
1 : 3
1 : 100
3 : 3
100 : 1

User Kaklon
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

length of car : length of model

= 300 cm : 3 cm . . . . use 3 m = 300 cm

= 100 : 1 . . . . . . . . . . . divide by 3 cm

User Sandeepsure
by
6.4k points