156k views
15 votes
24 bottles of water at Costco cost $3.99 what is the unit rate?

User Frank R
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

Answer: 0.16 onces

Step-by-step explanation: divide the price of certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of that item.

EX: To find the unit price of 12 ounces of soup that costs $2.40, divide $2.40 by 12 ounces, to get unit price of soup as $0.20 per ounce.

User Kevin Mann
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.