menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Walmart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88 Kroger sells a 12-pack of Diet Coke for $3.99 which is the best to buy
asked
Apr 7, 2019
159k
views
3
votes
Walmart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88 Kroger sells a 12-pack of Diet Coke for $3.99 which is the best to buy
Mathematics
middle-school
Balachandar
asked
by
Balachandar
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Walmart case.. I think because it has more Diet Coke
Fmark
answered
Apr 10, 2019
by
Fmark
9.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Walmart case of 24 cans
Szkj
answered
Apr 13, 2019
by
Szkj
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 23, 2023
40.7k
views
walmart sells a case of 21 cans of diet coke for 6.88 kroger sells a 12 pack of diet coke for 4.15 which is the better price per can of diet coke please explain your answer below
Ofavre
asked
Nov 23, 2023
by
Ofavre
8.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
10
votes
40.7k
views
asked
Dec 4, 2021
161k
views
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Which is the best buy?
Vaab
asked
Dec 4, 2021
by
Vaab
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
161k
views
asked
Jun 19, 2022
204k
views
Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Determine the unit rate for both and which is the best buy? Round to the nearest cent.
Takayuki Sato
asked
Jun 19, 2022
by
Takayuki Sato
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
204k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org