164k views
4 votes
An iceberg has a volume of 7685 cubic feet. What is the mass of the ice (in kg) composing the iceberg?

1 Answer

4 votes

Answer:

199,552.74 kg

Explanation:

The density of ice is 917 kg/m³. The density of an object is defined as the ratio of the mass of the object to the volume of the object.

Given that the volume of the ice is 7685 cubic feet and we known that

1 m³ = 35.3147 cubic feet

Therefore 7685 cubic feet

= 7685/35.3147

= 217.614761 m³

Since Density = mass/vloume

mass = density * volume

= 917 kg/m³ * 217.614761 m³

= 199,552.7358

≈ 199,552.74 kg

User Amar Syla
by
7.2k points