menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Four friends paid a total of $32 for movie tickets. What is the ratio $32 for 4 people written as a unit rate?
asked
Oct 25, 2019
76.3k
views
5
votes
Four friends paid a total of $32 for movie tickets. What is the ratio $32 for 4 people written as a unit rate?
Mathematics
middle-school
Xkill
asked
by
Xkill
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
32 / 4 = 16 / 2 = 8 / 1
Michael Grant
answered
Oct 28, 2019
by
Michael Grant
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
32/4=8/1
$8 for 1 person
Ccshih
answered
Oct 30, 2019
by
Ccshih
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org