131k views
4 votes
3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

User Parham
by
5.3k points

1 Answer

6 votes

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?



\bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8

User Lobsang
by
5.3k points