152k views
2 votes
75 square feet of tile for $126
What is the unit rate

1 Answer

1 vote

75 square feet of tile for $126

To find unit rate , we find the the cost for 1 square feet

Unit rate is cost in dollars per square feet. Unit rate means for one square feet.

75 square feet = $126

1 square feet =
(126)/(75) = 1.68

1 square feet = $1.68

Hence , the unit rate is 1.68 dollars per square feet

User The Fourth Bird
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories