12.7k views
2 votes
A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?

2 Answers

4 votes
The Answer is $3.9 because if you divide 39 into 10, the answer is 3.9
User Yasser Moussa
by
8.7k points
5 votes

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

User Sidra
by
9.4k points

No related questions found