189k views
4 votes
$10 for 4 cans of soup what is the unit rate

User Douardo
by
8.5k points

2 Answers

1 vote
The unit rate is 10/4 2.5/1
User Sowjanya Attaluri
by
7.5k points
2 votes

$10/4 unite = 2.5

Unit rate is 2.5

User SturmUndDrang
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories