144k views
5 votes
A store sells 8 unscented candles for $2 or 9 scented candles for $3. A classmate writes the unit rates: 4 over 1 & 3 over 1. She says one scented candle costs $3 and one unscented candle costs $4. Do you agree? Explain.

1 Answer

1 vote
disagree, the unit rates should be 2 over 8 and 3 over 9. one unscented costs 25 cents and one scented costs around 33 cents.
User Levi Hackwith
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories