Becky is buying car worth 15,000
At Sanderson, the net cost of buying the car with a tax of 5% and a cash back of $500 will be = 15,000*1.05 -500 = 15,250
At Bill luke, the net cost of buying the car with a tax of 8% and a cash back of $1000 will be = 15,000*1.08 -1000 = 15,200
So, Bill luke dealership offers Becky the best deal since the net price is $50 lower than that at Sanderson dealership
Michelle wants to buy a car worth 20,000
At Sanderson, the net cost of buying the car with a tax of 5% and a cash back of $500 will be = 20,000*1.05-500 = 20,500
At Bill luke, the net cost of buying the car with a tax of 8% and a cash back of $1000 will be = 20,000*1.08-1000 = 20,600
So, Sanderson dealership offers Michelle the best deal since the net price is $100 lower than that at Bill luke dealership