141k views
4 votes
What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces.(But you need to round to the nearest hundredth)

1 Answer

3 votes

It depends on what you are trying to find if you are trying to find the unit rate for oz/dollar or dollar/oz it differs. But, for the second option it is $0.14 dollars. For the first it is 7.32 oz per dollar. I assume you are trying to find dollar/oz because it makes more sense.

User Nathan Hornby
by
5.6k points