157k views
4 votes
You are given a sample block of an unknown metal. the block displaces 3.24 ml of water and has a mass of 62.5429 g. what is the density of 7 the unknown metal? what is the metal

2 Answers

1 vote

Density = mass / volume so density = 62.5429 / 3.24 = 19.3 g/ml. This is the density of gold.


User Spannerj
by
8.0k points
7 votes

Step-by-step explanation:

The given data is as follows.

Volume = 3.24 ml, mass = 62.5429 g

As we know that density is the mass of object divided by the volume occupied by it.

Mathematically, Density =
(mass)/(volume)

Therefore, calculate the density of given unknown metal as follows.

Density =
(mass)/(volume)

=
(62.5429 g)/(3.24 ml)

= 19.30 g/ml

Hence, density of the given unknown metal is 19.30 g/ml.

Gold is the element which has a density of 19.30 g/ml.

Thus, we can conclude that given unknown metal has a density of 19.30 g/ml and name of this metal is gold.

User Niza Siwale
by
7.0k points