208k views
5 votes
You are shopping for jeans. Old Navy sells 3 pairs of jeans for $24. Wet Seal sells 2 pairs of jeans for $16. Marshall’s sells 4 pairs of jeans for $39. Which store has the best deal?

2 Answers

4 votes

So, first you need to find out how much is for one pair of jeans. To find this out, you need to divide the cost by quantity.

Old Navy: 24÷3=8 So, $8 for one pair or jeans

Wet Seal: 16÷2= 8 So, $8 for one pair of jeans

Marshalls: 39÷4= 9.75

So, your answer is Old Navy or wet seal

User Fane
by
7.9k points
4 votes

start with old navy and divide the overall price by the number of jeans. old navy = 8$ per jean. wet seal is 8$ per jean. and Marshalls is 9.75$ per jean. then you figure out the answer after looking back on the data i just commented

User Myselfmiqdad
by
9.3k points