122k views
1 vote
Muriel wants to buy a gallon of milk. If e 1-gallon jug costs $3.95 and a pint costs $0.55, how much money would Muriel save by buying the 1-gallon jug instead of multiple pints?

User Zissouu
by
5.0k points

2 Answers

4 votes
There are 8 pints in a gallon, so 0.55 X 8 is 4.40, so 4.40 - 3.95 equals 0.45. He saves $0.45
User Larry
by
5.1k points
3 votes

First, you want to find out how many pints are in a gallon, which are 8.

So, 8 x .55 = 4.40

Muriel would save $0.45 by buying 1 gallon instead of multiple pints.

User Lkraav
by
5.4k points