163k views
4 votes
Joan sells new cars at a local dealership. she receives 15% commission on profit each car is sold for . last week she sold 9 cars for total of $10,870 dealer profit how much did she earn in commission

User DaveyJake
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Calculation of Commission earned:


We are given that Joan sells new cars at a local dealership and she receives a 15% commission on profit.

So we can say that :

Commission earned = 15% * Total profit

Last week she sold 9 cars for the total of $10,870 dealer profit

Hence Commission earned shall be calculated as follows:

Commission earned = 15% * Total profit


Commission earned = 15% * 10870 = $1,630.50


Hence, the Commission earned by Joan is $1,630.50



User Riccardo Queri
by
7.3k points