31.2k views
5 votes
Jane buys a bag of 16 tangerines for $3.84 find the unit price in dollars

2 Answers

3 votes

All we need to do is divide 3.84 by 16

$3.84 ÷ 16 = $0.24

The unit price is $0.24

Hope this helps

User Spook
by
5.3k points
4 votes

0.24 cents is the unit price. (3.84/16)

User Guerline
by
6.0k points