130k views
4 votes
Write 5 pounds for $2.49 a unit rate round to the nearest hundredth

1 Answer

3 votes

About $0.50 per pound.

User Ncx
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.