84.8k views
22 votes
Pranav bought four candy bars for a total
of $12. How much did each candy bar
cost?

1 Answer

9 votes
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
User Daniel Chepenko
by
6.0k points