menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Pranav bought four candy bars for a total of $12. How much did each candy bar cost?
asked
Oct 10, 2023
84.8k
views
22
votes
Pranav bought four candy bars for a total
of $12. How much did each candy bar
cost?
Mathematics
high-school
User Created Image
asked
by
User Created Image
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
Daniel Chepenko
answered
Oct 13, 2023
by
Daniel Chepenko
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 22, 2021
101k
views
Pranav spent half of his weekly allowance on candy. To earn more money his parents let him clean the gutters for $6. What is his weekly allowance if he ended with $13?
Jacco Dieleman
asked
Dec 22, 2021
by
Jacco Dieleman
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
101k
views
asked
Jan 12, 2024
227k
views
Pratik had 2 packets of cookies and each packet contains 12 pieces of cookies. He ate 4 pieces of cookies and he gave 5 pieces to his brother Pranav. He shared the remaining pieces of cookies equally among
Helpinghand
asked
Jan 12, 2024
by
Helpinghand
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
227k
views
asked
Feb 28, 2024
181k
views
Pranav and Jill are selling pies for a school findraiser, Customers can buy apple pies and blackborry pies. Pranav sold S apple ples and 4 blackberry pies for a total of 8140, Ill sold o apple pies and
Hardeep Pandya
asked
Feb 28, 2024
by
Hardeep Pandya
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
181k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org