5.6k views
19 votes
A notebook is $3 more expensive than a

pen.
three notebook and four pens cost $44.
How much does one notebook cost?
How much does one pen cost?

User Dovid
by
5.1k points

1 Answer

8 votes

Explanation:

4 for a pen

7 for 1 note book

User Denis Rosca
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.