104k views
4 votes
Plz help I am going to get my phone took away because I am failing math

80 students are going on a field trip to a history Museum the total cost includes 2 bus rentals and $10 per student for lunch the daily bus rental is $960 per bus what is the total cost per person

2 Answers

2 votes
80 is the total number of students
Total cost: $10/student x 80 = $800
$960 x 2 = $1,920
In order to get the total cost per student, we need to get the sum of the cost of the food and bus rental. So 800 + 1,920 would be $2,720.
Now, divide the sum by 80 (number of students) and the result is 34. So the total cost per student is $34.
User Ben Keating
by
8.4k points
2 votes

Its 34$

960 × 2 = 1920 (bus rentals)
80 × 10 = 800 (lunch)
1920 + 800 = 2720 (total cost)
2720/80 = 34 ( cost per student) Hope this helps :)

User Luis Martin
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories