19.8k views
2 votes
Miss Smith wants to by water bottles for her students for field day.She found a great deal where she can get 4 water bottles for $2.She has 24 students in her class .How much will it cost to buy water bottles for her class?

User Pumbo
by
5.6k points

2 Answers

6 votes

Let's set this up as a proportion (
x will be our answer).


\frac{4 \,\,\textrm{students}}{\$2} = \frac{24 \,\, \textrm{students}}{x}


Using the fact that
(a)/(b) = (c)/(d) is the same as
d = (c)/((a)/(b)), we can say:


x = \frac{24 \,\,\textrm{students}}{\frac{4 \,\,\textrm{students}}{\$2}} = 24\,\,\textrm{students} \cdot \frac{\$2}{4\,\,\textrm{students}}


Now, we can say:


24 \,\,\textrm{students} \cdot \frac{\$2}{4\,\,\textrm{students}} = \$2 \cdot \frac{24 \,\,\textrm{students}}{4 \,\,\textrm{students}} = \$2 \cdot 6 = \boxed{\$12}


Our answer is $12.

User Jordan Messina
by
5.8k points
0 votes

Hey there! :)

We know that 4 bottles cost $2, but we need to know the cost of each individual bottle. We can find out the cost by dividing 2 by 4

.2 ÷ 4 = .5

Therefore, each water bottle costs $0.50! Now that we know the price of a single water bottle, we can simply multiply the amount of students she has with the price of a single water bottle.

24 × $0.50 = $12

Therefore, it costs Miss Smith $12 to buy water bottles for her class.

~Hope I helped! :)

User J Bourne
by
5.9k points