6.1k views
2 votes
In your bathroom you leave the faucet dripping. If the faucet leaks 30.0 drops/minute, how much water will you waste after 3.00 hours? Put answer in mL. 5 drops = 1ML

User Zouari
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

First let's convert the minutes to hours (multiply minutes by 60 to get hours):

30 × 60 = 1,800 drops/hour

Now that you know how much drops there are per hour, you can multiply this answer by 3 to work out how many drops there are in 3 hours:

1,800 × 3 = 5,400 drops

We know that 5 drops is equal to 1 ml, so we can divide 5,400 by 5 to work out the amount of ml:

5,400 ÷ 5 = 1,080 ml

Therefore, your final answer is 1,080 millilitres (ml)

User Juan Lanus
by
7.0k points