41.2k views
2 votes
If 8 apples cost $5.84, what will be the cost of 18 apples (assuming an equal rate)? use a proportion to solve this problem and round your answer to the nearest penny.

User MaxCore
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

8 apples ------- $ 5.84

18 apples ------- x


x= (18*5.54)/8 = 12.47

Answer is $ 12.47.

User Tearsdontfalls
by
7.8k points