31.7k views
4 votes
6 days at a Waterpark costs 912 find the unit price

1 Answer

0 votes

To solve this problem, we must find the unit price, which means we must find the cost for one day at the water park. To do this, we must divide the total number of dollars spent ($912) by the number of days spent at the water park (6) to find the amount of dollars per day.

912/6 = 152

Therefore, your answer is $152/day.

Hope this helps!

User Lasantha Bandara
by
5.3k points