142k views
3 votes
Plz Help Me

What is the wavelength of waves that have a frequency of 2.20 x 10−4 Hz?

A.) 7.30 x 10−13 m
B.) 6.60 x 104 m
C.) 5.50 x 108 m
D.) 1.36 x 1012 m

1 Answer

3 votes

Answer:- The wavelength is
1.36*10^1^2m and the right option is D.

Solution:- Wavelength is inversely proportional to the frequency and the equation is:


\lambda =(c)/(\\u )

where,
\lambda is the wavelength, c is the speed of light and
\\u is frequency.

Frequency is
2.20*10^-^4Hz and the speed of light is
3.00*10^8(m)/(s) .

Since,
1Hz=1s^-^1

So,
2.20*10^-^4Hz=2.20*10^-^4s^-^1

Let's plug in the values in the equation:


\lambda =(3.00*10^8m.s^-^1)/(2.20*10^-^4s^-^1)


\lambda =1.36*10^1^2m

Hence, the right option is D)
1.36*10^1^2m .





User Pmdba
by
6.3k points