62.9k views
20 votes
Broccoli cost $3.14 a pound at the market.

If Mary bought 2.5 pounds, what was the cost?
A
$1.26
B
$5.64
$7.90
$7.85

Broccoli cost $3.14 a pound at the market. If Mary bought 2.5 pounds, what was the-example-1

2 Answers

10 votes

7.85

explanation

you multiply the two numbers together

User KFunk
by
6.3k points
11 votes

Answer:

$7.85

Explanation:

To solve this problem, we can use the cancelling of units.

cost = $3.14/1 lb * 2.5 lb

The pounds cancel out leaving dollars so you get cost = $3.14 * 2.5

so cost = $7.85.

User Haleeq Usman
by
7.0k points