99.1k views
4 votes
The total employment for police officers in 2006 was 648,000. If there are 719,000 police officers in 2016, what will the percent increase have been?

2 Answers

0 votes


(719000 - 648000)/(648000) * 100\% \\ = 11.0\%(corr \: to \: 3 \: sig. \: fig.)
The percentage increase is 11%
User GuiDoody
by
6.9k points
3 votes

Answer: 10.96%.

Explanation:

The percent increase is given by :-


\frac{\text{Increase in amount}}{\text{Previous amount}}* 100

Given : The total employment for police officers in 2006 was 648,000.

If there are 719,000 police officers in 2016, then increases in police officers =
719000-648000=71000

The percent increase will be :_


(71000)/(648000)* 100=10.9567901235\approx10.96\%

Hence, the percent increase = 10.96%.

User Patrisha
by
6.2k points