148k views
5 votes
You provide a dog-walking service, and you report to the owners on the amount of exercise their dogs get on the walks. You walked Fifi for 35 minutes and went 1.5 miles. What speed can you report to the owner.

A. 7/8 mph
B. 35/60 mph
C. 53/60 mph
D. 2 4/7 mph
E. 2 7/8 mph

User Pstryk
by
6.6k points

1 Answer

0 votes
So we want the speed of the dog which the equation got speed is;

v=d/t so using the given values we have we get;

v=1.5miles/35min but we need min in hours so by doing simple unit conversion we get;

35min(1hr/60min)=.58333hrs so now we have;

v=1.5miles/.5833hrs= 2.57mph

But to get it in form of your answer choices we can just use common sense and rule out all choices but D and E and E is too fast as it is 2.875mph and 2-4/7=2.571 which matches our answer.

So the answer is D 2 4/7mph

Hope this helped you out some and if you have any questions please feel free to ask.
Thank you
User JordanBelf
by
7.2k points