Answer:
$0.137 per ounce.
Explanation:
We are asked to find the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces.
To find the unit rate, we need to make numerator of our given quantity equal to 1.
Therefore, the unit rate for our given problem is $0.137 per ounce.
5.6m questions
7.4m answers