231k views
5 votes
1.12 for 8.2 ounces unit rate

User G B
by
5.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.137 per ounce.

Explanation:

We are asked to find the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces.

To find the unit rate, we need to make numerator of our given quantity equal to 1.


\frac{\$1.12}{\text{8.2 ounces}}


\frac{\$0.136585}{\text{ ounce}}\approx \frac{\$0.137}{\text{ ounce}}

Therefore, the unit rate for our given problem is $0.137 per ounce.

User Bgaluszka
by
4.9k points
2 votes
To find the unit price (price per ounce) for a problem where 8.2 ounces of something costs $1.12, you would divide the cost by the number of ounces. So, dividing $1.12 by 8.2 ounces, you would get a solution of $.136 per ounce. Most stores would round this up to $.14 per ounce.
User Amando Vledder
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.