72.8k views
3 votes
What is the unit rate for $1.12 for 8.2 ounces

User Dispenser
by
5.1k points

2 Answers

4 votes

the answer is 136 because you have to divide both the numbers

User David Baron
by
5.8k points
5 votes

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)


First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

User Russes
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.