31.4k views
5 votes
Ava paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. what is the cost of one pound of walnutKieth has a box of 416 crayons the he wants to share with 13 of his friends. If each friends get the same number of crayons, how many crayons will each friend get?

1 Answer

0 votes

Okay so for the first one all you have to do is divide 4.90 by 2.5 and get 1.96. So your answer for the first on is $1.96.

For the second one you just have to divide 416 by 13 and you get 32. So each friend gets 32 crayons.

Hope this helped you (;

User Roy Tinker
by
5.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.