menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At the farmers’ market, two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
At the farmers’ market, two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?
asked
Jan 8, 2019
126k
views
4
votes
At the farmers’ market, two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?
Mathematics
middle-school
Sherri
asked
by
Sherri
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
10.50 because 2.10 times 5 =
Messiah
answered
Jan 10, 2019
by
Messiah
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Each pound of peachs costs $2.10.
($4.20 ÷ 2)
Therefore five pounds of peaches would be $10.50.
($2.10 × 5)
Vikas V
answered
Jan 14, 2019
by
Vikas V
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org