menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Janie bought 8 apples and 6 bananas. Each apple costs $0.80, and each banana cost $.60. Answer an expression representing the total cost
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Janie bought 8 apples and 6 bananas. Each apple costs $0.80, and each banana cost $.60. Answer an expression representing the total cost
asked
May 16, 2019
151k
views
5
votes
Janie bought 8 apples and 6 bananas. Each apple costs $0.80, and each banana cost $.60. Answer an expression representing the total cost
Mathematics
high-school
LEADTOOLS Support
asked
by
LEADTOOLS Support
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
a: apples
b: bananas
Your expression could be:
$0.80a + $0.60b = $10.00
----
$0.80 ( 8 ) + $0.60 ( 6 ) = $10.00
$6.40 + 3.60 = $10.00
$10.00 = $10.00
✔
Gunas
answered
May 21, 2019
by
Gunas
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 4, 2015
65.8k
views
Janie bought 4 apples and 6 bananas. each apple cost $0.75, and each banana cost $0.60. Write an expression representing the total cost.
Massimo Ugues
asked
Oct 4, 2015
by
Massimo Ugues
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
65.8k
views
asked
Nov 18, 2018
81.6k
views
Janie bought 4 apples and 6 bananas. Each apple costs $0.40, and each banana costs $0.60. Enter an expression representing the total cost.
Asher Hawthorne
asked
Nov 18, 2018
by
Asher Hawthorne
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
81.6k
views
asked
Jul 19, 2021
156k
views
janie bought 4 apples and 4 bananas .each apple costs 0.40 and each banana cost 0.40 enter an expression representing the total cost
DaggeJ
asked
Jul 19, 2021
by
DaggeJ
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
156k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org