204k views
2 votes
Ava paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. what is the cost of one pound of walnuts?

User ZPPP
by
7.7k points

2 Answers

2 votes

You are trying to find the unit rate.

So you would have to divide 4.9 / 2.5 to get the unit rate.

4.9/2.5 = 1.96

One pound of walnuts would cost $1.96

Hope this helps!

User Greeness
by
6.7k points
5 votes
4.9/2.5 = 1.96
So your answer is $1.96
User Tom Deseyn
by
6.7k points