2.6k views
18 votes
A notebook is $8 more expensive than a

pen.
four notebook and two pens cost $56.
How much does one notebook cost?
How much does one pen cost?

User Shaps
by
7.7k points

2 Answers

11 votes

Answer:

n = 12, p = 4

Explanation:

Hi there!

n = notebook

p = pen

If we know that one notebook costs 8 dollars more than a pen,

we can set the equation for the cost of the pen as n - 8 = p. Now, we have to create an equation for the total cost. This could be represented as 4n + 2p = 56.

Let’s plug in that equation for the pen into our total cost equation.

This would become
4n + 2(n-8) = 56

Using distributive property, the equation becomes
4n + 2n - 16 = 56

After we combine like terms and add 16 to both sides, we find out that
6n = 72 or n = 12

Now that we know the cost of the notebook, we can solve for the pen. Plug in 12 for the n values in the original equation
4n + 2p = 56

This leaves us with 48 + 2p = 56. Subtract 48 from both sides and then divide that by two to find p.

p = 4

I hope this helped!

User Adrian Roworth
by
8.0k points
9 votes

Answer:

Cost of one notebook = $12

Cost of one pen = $4

Explanation:

Let,

Cost of one notebook = x

Cost of one pen = y

According to given statement;

x = y+8 Eqn 1

4x+2y=56 Eqn 2

Putting value of x from Eqn 1 in Eqn 2

4(y+8)+2y=56

4y+32+2y=56

6y=56-32

6y=24

Dividing both sides by 6


(6y)/(6)=(24)/(6)

y=4

Putting y=4 in Eqn 1

x = 4+8

x=12

Hence,

Cost of one notebook = $12

Cost of one pen = $4

User Ugtemlhrshrwzf
by
7.7k points