44.7k views
1 vote
Bargains r us offers a 12 roll package of Wiley wonder toilet paper for $2.59. The 6 roll package is on sale for $1.25. Which is the better buy?

User Hmahdavi
by
4.8k points

2 Answers

6 votes
the 6 roll package is a better buy!
User Dolla
by
5.1k points
3 votes

By all means find the unit cost in each case and then compare the two unit costs.

$2.59/(12 rolls) = $0.216/roll

$1.25/(6 rolls) = $0.208/roll

Thus, the 6-roll package is the better buy.

User Andre Nuechter
by
5.6k points