20.5k views
2 votes
value mart is advertising a back to school sale on pencils.a pack of 30 sells for $7.97,whereas a 12 pack of the same brand cost for $4.77.which is the better buy?how do you know ?

User Sdesvergez
by
5.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

12 pack of the same brand cost for $4.77.

Explanation:

Given,

In first pack,

Number of pencils = 30,

Cost of the pack = $ 7.97

So, the number of each pencil =
(7.97)/(30) ≈ $ 0.2656

In second pack,

Number of pencils = 12,

Cost of the pack = $ 4.77

So, the number of each pencil =
(4.77)/(12) ≈ $ 0.3975

∵ 0.3975 > 0.265

Hence, second pack is better to buy.

User Den
by
5.3k points
4 votes

The 30 pack is the better buy because each pencil is worth $0.26, while each pencil in the 12 pack is worth $0.40. To find this, you take the dollar amount and divide by the number of pencils.
7.97/30 = 0.256 (which rounds to 0.26)
4.77/12 = 0.3975 (which rounds to 0.40)
User Fanfavorite
by
5.4k points