62.7k views
0 votes
2 dozen sparklers cost 3.60 that rate how much would 60 sparklers cost

User Avaris
by
5.9k points

1 Answer

6 votes

2 dozen sparklers cost $3.60.

1 dozen is equal to 12. 2 dozen is equal to 12 times 2 which is equal to 24.

Find the unit price.


Unit\ Price = (Cost)/(Amount)

Divide the cost by the amount:


3.60 / 24 = 0.15

Each sparkler cost $0.15. To find the price of 60 sparklers, multiply:


0.15 * 60 = 9

Your answer is $9

User Wolfgang Kuehn
by
6.2k points