2 dozen sparklers cost $3.60.
1 dozen is equal to 12. 2 dozen is equal to 12 times 2 which is equal to 24.
Find the unit price.
Divide the cost by the amount:
Each sparkler cost $0.15. To find the price of 60 sparklers, multiply:
Your answer is $9
6.5m questions
8.7m answers