Answer:
38.9% Option c.
Explanation:
When the new computer lab opened, there were 18 computers.
By the end of first week, there were 25 computers.
The increase in numbers of computers = 25 - 18 = 7 computers
The percent of change =

=

= 38.888 ≈ 38.9%
The percent of change would be 38.9% in the number of computers.