131k views
0 votes
The ratio of employee wages and benefits to all other operational costs of a business is 2:3. If a business operates expeses are $130,000 per month, how much does the company spend on employee wages and benefits

User JasonP
by
6.3k points

1 Answer

4 votes

The ratio of employee wages and benefits to all other operational costs of a business is 2:3.

2 + 3 = 5

If a business operates expresses are $130,000 per month

$130,000 / 5 = $26,000

Employee wages = $26,000 x 2 = $52,000

Benefits = $26,000 x 3 = $78,000

Answer:

Employee wages = $26,000 x 2 = $52,000

Benefits = $26,000 x 3 = $78,000

User Yakup Ad
by
5.9k points